piątek, 16 października 2015

Między światami

Między światami. Moje życie i niewola w IranieRoxana Saberi w „Między światami. Moje życie i niewola w Iranie” książki wydanej przez Sine Qua Non opowiada o swoich przeżyciach w ojczyźnie swojego ojca. Roxana przyjechała jako dziennikarka pragnąca poznać i opisać życie codzienne i kulturę egzotycznego kraju jakim jest Iran.W 2006 roku władze odebrały jej akredytację.Ponieważ książka o ojczyźnie swojego ojca była prawie gotowa, nie zaprzestała zbierania materiałów, rozmów z ciekawymi ludźmi,itp. Te działania władze Iranu uznały za wrogie i oskarżyły ją o szpiegostwo na rzecz USA. Została aresztowana. Autorka opisuje przesłuchania jakim była poddana. „ Między światami”
to opowieść zza murów jednego z najstraszniejszych więzień. Śledczy poprzez zastraszanie, poniżanie, zastraszanie i zabijanie w człowieku człowieka osiągają to, że ofiara przyznaje się do ich wersji wydarzeń. A na koniec parodia procesu. Autorka opowiada też losy współwięźniarek. W książce opisany jest islamski reżim.

Roxana Saberi napisała bardzo ciekawą książkę opowiadającą historię trudnej walki o odebraną wolność i człowieczeństwo. Pozycja warta przeczytania i zadumania się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz